Historia futbolu na Niwce ma już swoją długą tradycję. Pierwsze wzmianki o boisku sportowym na Niwce i drużynie amatorskiej pochodzą z 1948r. Jak wspomina jeden z mieszkańców naszej miejscowości, sport w tych czasach był odskocznią od codziennych problemów i obowiązków w domu. Na boisku spotykało się kilkunastu chłopaków, dla których piłka była jedynym hobby (warto zaznaczyć, iż w tych czasach w naszej miejscowości tylko jedna osoba posiadała piłkę do gry w nogę). Niestety boisko znajdowało się na prywatnej działce i po pewnym czasie zostało zaorane, a wraz z nim na kilka długich lat zanikł duch sportowy.
W latach 70-tych młodzież z Niwki podjęła próbę utworzenia nowego boiska. Końcowym efektem było jednak małe i nierówne pole z wbitymi 2 drewnianymi bramkami. Lata mijały, a z braku większej ilości chętnych osób do gry, lepsi zawodnicy rozpoczynali swoje występy w `sąsiednich` drużynach z Rudki, Gosławic i Radłowa.
Następowała wymiana pokoleń, lecz sport zawsze w większym lub mniejszym stopniu towarzyszył miejscowej młodzieży. W latach 90-tych grupa młodych chłopaków postanowiła założyć klub sportowy na Niwce. Po wykarczowaniu lasu i utworzenia boiska na tzw. `jurkówce`, poproszono sołtysa o podjęcie pewnych kroków z zarejestrowaniem drużyny. Niestety wysiłki nie przyniosły efektów, a zawodnicy próbowali swoich sił w innych dyscyplinach tj. koszykówka i siatkówka.
Dopiero na początku XXI w. piłka wróciła do łask i stała się fascynacją wielu młodych chłopaków. Powstały 3 małe boiska w naszej miejscowości, na których spotykało się ponad 25 zawodników. Początkowo mecze miały charakter całkowicie amatorski. Z czasem zaczęto organizować pojedynki z drużynami z Siedlca, Rudki i Radłowa. Jednak prawdziwy przełom nastąpił gdy postanowiono utworzyć Stowarzyszenie KS Niwka. Wtedy też zaistnieliśmy w sieci przez blog, forum i materiały multimedialne. Coraz lepsza atmosfera i zainteresowanie meczami na Niwce przywołały pomysł utworzenia klubu sportowego. Jednak brutalna rzeczywistość dała niedługo znać o sobie. Natrafiono na szereg formalności, a przy braku zainteresowania ze strony gminy pomysł musiał zostać odłożony na przyszłe lata. W tym czasie skład coraz bardziej się rozwijał. Przybywali nowi, młodsi zawodnicy, którzy zastępowali starsze pokolenie. Zaczęto organizować turnieje w Mościcach, w których Niwka mogła się zmierzyć z lokalnymi zespołami oraz ekipą z Woli Radłowskiej. W późniejszym czasie powstała strona internetowa, a wraz z nią odżyły stare nadzieje na przeniesienie niweckiego futbolu na profesjonalny poziom. Uczyniony w tym kierunku szereg kroków został zwieńczony podjęciem decyzji o powołaniu Stowarzyszenia KS Niwka, które zostało zarejestrowane w sądzie 5 lutego 2010r. Od tego momentu zdarzenia przybierały coraz szybszego tępa. Zorganizowano drużynę, dopięto wszelkich formalności sądowych, zarejestrowano zawodników, a następnie w sierpniu 2010r zespół rozpoczął swoje starty w tarnowskiej lidze seniorskiej - `B Klasie`. Podjęto także decyzję o budowie stadionu w naszej miejscowości.
Na dzień dzisiejszy drużyna liczy prawie 30 zawodników. Dzięki hojności sponsorów mamy szansę trenować, mamy dostęp do potrzebnego sprzętu i reprezentujemy Niwkę w nowych strojach. Najważniejszym efektem powstania drużyny jest fakt, iż po kilkudziesięciu latach amatorskiej gry przenieśliśmy piłkę w naszej miejscowości na wyższy poziom.
Młodzież rozwija swoje zainteresowania i staje się prawdziwą wizytówką, godną naśladowania.
Naszym najważniejszym planem jest powstanie kompleksu sportowego: stadionu wraz z szatnią piłkarską oraz boisko do siatkówki usytuowanego za Szkoła Podstawową, który będzie służył zarówno dzieciom szkolnym jak i zawodnikom klubu.
Dziś, w dobie braku inicjatyw odgórnych zespalających społeczność naszej miejscowości znaczenie sportu, piłki nożnej i samego Klubu zdaje się być bardzo duże.
Dlatego też liczymy na poparcie naszej działalności przez ludność Niwki i mamy nadzieję, iż sport połączy nas we wspólnym dążeniu do tworzenia lepszego jutra dla przyszłych pokoleń.
Wiadomości
(utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości